הקפאת פרויקט הרכבת הקלה תעמיק את הפערים החברתיים –

בשבוע שעבר (22.4.13) פורסם בכלכליסט כי במשרד האוצר שוקלים להקפיא את פרויקט הרכבת הקלה בתל אביב. לטענת האוצר עצירת הפרויקט תחסוך כמיליארד שקל מהקיצוץ בתקציב. אקט זה מעיד על חשיבה קצרת מועד של האוצר, ספק אם ייחסכו מיליארד שקל אבל בטוח שזו תהיה בכייה לדורות.

פרויקט הרכבת הקלה בגוש דן הינו פרויקט חברתי מן המעלה הראשונה. הרכבת הקלה תביא לפיתוח כלכלי ויצירת מקומות עבודה בכל גוש דן כולל באזורים הנחשלים, לאורך תוואי הרכבת וסביב התחנות. הרכבת הקלה שאמורה לכלול שבעה נתיבים מראשון לציון ועד רעננה, תקצר את זמני הנסיעה למקום העבודה, תחסוך בזבוז של שעות עבודה יקרות, דלק וזיהום אוויר בפקקי התנועה אשר אט אט משתרעים על כל גוש דן ולא רק ביציאה ובכניסה לתל אביב. ללא הרכבת הקלה מטרופולין גוש דן ייהפך למגרש חניה אחד גדול של כלי רכב לאורך כל שעות היום.

הרכבת הקלה תגדיל את הנגישות לאזורי התעסוקה כאשר הדגש הוא על נגישות למעוטי היכולת אשר אין להם רכב וזקוקים לתחבורה הציבורית באופן יומיומי ומיידי. הרכבת תקרב את הפריפריה למרכז, את האזורים הנחשלים אל תוך מרכזי הערים ובכך תאפשר תעסוקה לכל שכבות האוכלוסייה. פגיעה בפרויקט הזה היא פגיעה ישירה הן במעמד הביניים שיוצא לעבוד כל יום והן בשכבות החלשות.

במקומות רבים בעולם כבר הבינו מזמן את החשיבות העצומה של רכבת מטרופולינית בין אם עילית ובין אם תחתית. בארצות הברית הרכבת החלה לפעול כבר בתחילת המאה הקודמת. בבדיקה שנערכה בלשכת שמאי המקרקעין ע"י דליה עסיס שמאית מקרקעין ומתכננת ערים נמצא כי לרכבת השפעה משמעותית חיובית על מחירי הדיור, על שימושי הקרקע בסביבת הרכבת ועל הפיתוח והצמיחה סביב התחנות.

הבדיקה מצביעה על כך שמחירי הדיור עלו בעיקר ובאופן משמעותי באזורים נחשלים מאחר שלאוכלוסיה זו התועלת משיפור הנגישות היא גבוהה מאוד. עוד נמצא כי באזורים בהם הוקמו תחנות רכבת, הפיתוח סביב התחנות הביא לפיתוח מסחר וצמיחה כלכלית.

תכנון הרכבת הקלה אשר החל עוד בשנות השבעים תפס תאוצה בשנות ה-2000 ועל פי התכנון המקורי ב-2011 היה אמור לפעול הקו האדום מבת ים דרך תל אביב רמת גן ועד פתח תקווה. התקווה כי תוקם רכבת קלה הביאה לעליה בביקוש לדירות לאורך תוואי הרכבת הקלה המתוכנן וסביב התחנות. במחקר אמפירי שנערך ב-2008 על ידי הגב' עסיס נמצא כי לאורך תוואי הקו האדום על ציר ז'ובטינסקי ברמת גן חל שינוי במגמת המחירים. אם בעבר מחירי הדירות על ציר ז'בוטינסקי היו נמוכים יותר בגלל הרעש מהכביש, ככל שהתקרב התאריך המתוכנן להפעלת הקו האדום כך הלכה והיטשטשה מגמה זו. מחירי הדירות על ציר ז'בוטינסקי כבר לא הראו מגמה שלילית לעומת דירות מרוחקות יותר. הגב' עסיס מעריכה כי ככל שיקרב מועד הפעלת הרכבת ולאחריו המגמה תלך ותתחזק, דהיינו דירות הקרובות יותר לציר ז'בוטינסקי הוא ציר הרכבת, מחירן יהיה גבוה יותר לעומת דירות מרוחקות יותר.

העלייה בביקוש לדירות על תוואי הרכבת הקלה מצביעה על כך שאנשים רוצים ליהנות מהשימוש ברכבת הקלה לכשזו תפעל. אנשים מעדיפים להשאיר את הרכב בבית מאשר לעמוד בפקקים כאשר יש אלטרנטיבה תחבורתית טובה יותר.

מדינת ישראל אשר נמצאת במקום טוב בעולם בכל הקשור לפיתוח טכנולוגי נמצאת במקום האחרון בעולם בכל הקשור לתחבורה. הקו האדום גם כשיופעל לא יתן מענה מספק לבעיה התחבורתית בגוש דן ועל ממשלת ישראל לפעול ביתר שאת ובזריזות על מנת להפעיל את כל שבעת הקווים הנוספים ובמקביל. במקום זאת ממשלת ישראל פועלת בחוסר אחריות ורוצה להקפיא גם את הקו הבודד הזה.